Retro Barça: Joan Gamper, 11 wychowanków i świński łeb

Po raz kolejny zapraszamy was na jedyny taki segment o FC Barcelonie, w którym opisujemy najważniejsze wydarzenia z historii Klubu dzień po dniu. Retro Barçę przygotowuje Kacper Wrzesień, jeden z największych kolekcjonerów bordowo-granatowych gadżetów w Polsce. Raz w tygodniu w poniedziałek będzie publikował swój przegląd w ramach cyklu Retro Barça. Mamy nadzieję, że wam się spodoba!

23.11.2002
W 11. kolejce Primera Division sezonu 2002/03 na Camp Nou przyjechał zespół Realu Madryt. Obie drużyny były dalekie od swojej najlepszej formy o czym może świadczyć, że gospodarze byli dopiero na dziesiątej pozycji w tabeli, a zespół z Madrytu na czwartej. Od początku spotkania atmosfera na stadionie była gorąca, co nie było niczym szczególnym kiedy do Katalonii powracał Portugalczyk Figo.

Kibice o swojej „miłości” do byłego gracza Barcelony dali już znać w 7. minucie kiedy to brutalnie sfaulowany przez Portugalczyka został kapitan Phillip Cocu. Gra na boisku była bardzo chaotyczna i nerwowa. Nie brakowało ostrych zagrań i złośliwości po obu stronach. Mecz mimo niezłych sytuacji podbramkowych zakończył się bezbramkowym remisem co było lepszym wynikiem dla Realu, który wystąpił bez swoich gwiazd jakimi byli Zidane i Ronaldo. Sędzia Luis Medina Cantalejo nie uznał również prawidłowo zdobytego gola przez Kluiverta.

Jednak El Clásico z 23. listopada 2002 roku przeszło do historii głównie z powodu przerwania spotkania w 72. minucie. Podczas wykonywania rzutów rożnych przez Figo za każdym razem leciały w jego kierunku rozmaite przedmioty ale wspomniana minuta była apogeum tego wieczoru. W zmierzającego do narożnika boiska Portugalczyka leciały plastikowe butelki, monety czy zapalniczki. Sytuację próbował załagodzić trochę Puyol i Cocu jednak nic to nie dało. Portugalczyk parokrotnie podchodził do wykonania stałego fragmenty gry prowokując tym samym publikę zasiadającą tego wieczoru na trybunach Camp Nou. Kiedy wreszcie udało się rozegrać rożnego Bonano przeniósł piłkę nad poprzeczką bramki i … na drugą stronę boiska powędrował nikt inny jak Figo aby wykonać kolejny korner lecz na boisku znów poleciały rozmaite przedmioty więc sędzia postanowił przerwać grę, a piłkarze udali się do szatni.

Po 10. minutach kiedy zawodnicy powrócili na plac gry a rzut rożny ponownie wykonywał Luis Figo w jego stronę poleciał świński łeb, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nienawiści całego Barcelonismo w stronę Portugalczyka.

25.11.2006
W 13. kolejce La Liga sezonu 2012/13 FC Barcelona rozgrywała wyjazdowy mecz w Valencii przeciwko zespołowi Levante. Mimo, że do przerwy nie padły żadne bramki to w drugiej części spotkania worek z golami rozwiązał się i Duma Katalonii pewnie wygrała 0:4. Bramki dla gości strzelali Messi, który zdobył dublet, Iniesta i Cesc Fàbregas. Spotkanie nie zapisałoby się w historii klubu gdyby nie fakt, że w 14. minucie spotkania kontuzjowanego Dani Alvesa zmienił Martin Montoya, a to spowodowało, że na boisku było jedenastu absolwentów wychowanych w La Masii. Ośmiu Katalończyków, Argentyńczyk, Kanaryjczyk i Kastylijczyk. Jedenastka wyglądała następująco: Valdés, Montoya, Piqué, Puyol, Alba, Busquets, Xavi, Cesc, Iniesta, Messi i Pedro i przebywali oni do 75. minuty kiedy to Jordiego Albę zmienił Adriano. To właśnie Ci ludzie spełnili wieloletnie marzenie całego barcelonismo o składzie złożonym wyłącznie z wychowanków La Masii.

26.11.2013
W 5. kolejce grupowej Ligi Mistrzów UEFA sezonu 2013/14 zespół Ajaxu gościł drużynę Katalończyków. Podopieczni Taty Martino przyjechali do Amsterdamu w mocno rezerwowym składzie. Chociaż wyjściowa jedenastka mogła spokojnie rywalizować w Europie to ławka była wypełniona graczami z Barçy B. Gospodarze schodzili na przerwą z dwubramkowym prowadzeniem za sprawą Thulani Serero i Danny Hoesena, którzy pokonali Pinto. Szczególnie druga bramka padła po fatalnej postawie defensywy Barcelony. Tuż po przerwie Ricardo van Rhijn zagrał niedokładną piłkę do Joëla Veltmana, którą przejął Neymar, a Holender musiał ratować się faulem za co czeski sędzia Pavel Královec ukarał go czerwoną kartką i podyktował rzut karny wykorzystany przez Xaviego. Mecz zakończył się zwycięstwem podopiecznych byłego stopera Dumy Katalonii Franka de Boera 2:1.

27.11.1974
Z okazji 75. rocznicy powstania FC Barcelony stworzono hymn, który używany jest do dzisiaj. Słowa napisali Jaume Picas i Josep Maria Espinàs, a muzykę skomponował Manuel Valls. Debiut pieśni przypada na 24 listopada 1974 roku kiedy odśpiewano go na Camp Nou przed meczem pomiędzy FC Barceloną i NRD. Oriol Martorell poprowadził 3500 muzyków należących do Stowarzyszenia Chórów Katalońskich. Posłuchajcie zresztą tego. Ciary!

28.11.1998
Domowym spotkaniem z Atletico Madryt w 12. kolejce sezonu 1998/99 FC Barcelona zainaugurowała obchody stulecia klubu. Mecz, który odbył się dzień przed okrągłą rocznicą zakończył się porażką 0:1, a jedyna bramka meczu padła w 38. minucie po rzucie karnym zamienionym na gola przez Vladimira Jugovica. Mimo wielu znakomitych okazji wynik spotkania nie uległ zmianie i Atletico zaliczyło pierwsze zwycięstwo na wyjeździe w tym sezonie. Auć!

29.11.1899
W Gimnasio Solé 29 listopada 1899 roku odbyło się spotkanie, które było konsekwencją ogłoszenia zamieszczonego przez Hansa Gampera 22 października 1899 roku w Los Deportes, w którym deklarował chęć założenia klubu piłkarskiego. Na spotkaniu pojawiło się jedenastu graczy Walter Wild (pierwszy dyrektor klubu), Lluís d’Ossó, Bartomeu Terradas, Otto Kunzle, Otto Maier, Enric Ducal, Pere Cabot, Carles Pujol, Josep Llobet, John Parsons i William Parsons i tak właśnie powstał Football Club Barcelona. Reszta jest już CUDOWNĄ historią.

tak wygląda tablica pamiątkowa w miejscu nieistniejącego już Gimnasio Solé

30.11.1960
Gary Winston Lineker na świat przyszedł 30 listopada 1960 roku, w Leicester. Do FC Barcelony trafił po fantastycznym sezonie w Evertonie w 1986 r. Podczas pobytu w stolicy Katalonii zdobył Puchar Ligi w 1986, Puchar Króla w 1988 i Puchar Zdobywców Pucharów w 1989. Szczególnie pamiętny mecz rozegrał 31 stycznia 1987 roku kiedy to zdobył hattricka w pojedynku z Realem Madryt. Wystąpił w 140 spotkaniach strzelając 52 gole. Barcelonę opuścił po sezonie 88/89 przenosząc się do Tottenhamu Hotspur. W swojej karierze znany był z czystej gry, nigdy nie został upomniany żadną kartką.

30.11.1983
FC Barcelona zdobyła swój pierwszy w historii Klubu Superpuchar Hiszpanii. Przeciwnikiem Barcy było Athletic Bilbao. W pierwszym spotkaniu 26 października gospodarze z Kraju Basków ulegli 1-3 Katalończykom. Rewanż na Camp Nou goście wygrali 0-1 i mimo porażki zaliczka z pierwszego spotkania pozwoliła Barcelonie utrzymać przewagę wygrywając w dwumeczu 2:3.

Kacpra Września możesz śledzić na Facebooku oraz Instagramie. Polecamy!